فروشگاه
تماس با ما
درباره ما
اینستاگرام
آپارات

Sobhan Industrial Group
گروه صنعتی سبحان

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل یکی از پرطرفدارترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در احداث دیوار و سقف انواع ساختمان می باشد به دلیل استفاده از ورق های نازک فلزی در پوشش رویه و زیرین ساندویچ پانل همچنین استفاده از یک هسته عایق میانی از جنس پلی یورتان، پلی استایرن و یا پشم سنگ در نهایت محصولی با قابلیت های ممتاز تولید می گردد. از دلایل محبوبیت این محصول در صنعت ساختمان می توان به کاهش زمان احداث پروژه، قیمت مناسب، وزن سبک، نصب آسان، مقاومت و ایمنی بالا همچنین تنوع در طرح و رنگ های مختلف اشاره کرد.
به طور کلی در مورد آغاز تولید و توسعه ساندویچ پانل در حوزه صنعت ساختمان می توان به سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۸۹ اشاره کرد. این محصول برای نخستین بار در آمریکای شمالی به صورت پانل های پوستی مقاوم تولید گردید و به مرور زمان با برطرف شدن نواقص، توسعه تکنولوژی و اضافه شدن ورق های فلزی ضد زنگ همچنین فوم هایی همچون پلی یورتان در ساختار ساندویچ پانل این محصول تکامل یافته و به سرعت جایگزین دیگر مصالح ساختمانی سنتی شد.

 ساندویچ پانل

۱- ساندویچ پانل سقفی ۵ گام فابیس
۲- ساندویچ پانل سقفی ۳ گام فابیس
۳- ساندویچ پانل دیواری فابیس
۴- ساندویچ پانل کلین روم یا دورو صاف فابیس
۵- ساندویچ پانل سردخانه ای فابیس

انواع ساندویچ پانل

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم ساندویچ پانل در احداث دیوار و پوشش سقف انواع سازه مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین برای بخش بندی ابتدایی می توان آنها را به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تفکیک کرد. اما تنوع بالای مواد اولیه بکار رفته در تولید ساندویچ پانل، همچنین کارایی متنوع این پانل ها باعث شده است این محصول با عناوین و مشخصات دیگری نیز در بازار شناخته شود.

معرفی ساندویچ پانل فابیس

ساندویچ پانل سقفی

یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده بنا، بخش سقف ساختمان است. سقف سازه از جهات مختلفی همچون محافظت از اشخاص، ابزار، ماشین آلات و هر شیء موجود در ساختمان، در برابر عوامل خارجی مانند برف، باران، سرما، گرما، آلاینده ها و... دارای اهمیت بسزایی است. همچنین به علت آسیب پذیری سقف سازه هنگام وقوع حوادث ناگوار، احداث سقفی ایمن و بادوام می تواند از بروز خسارت جبران ناپذیر جانی و مالی جلوگیری نماید. ساندویچ پانل سقفی در دو طرح سه گام و پنج گام تولید می شود. وجود گام های فلزی به همراه عایق پلی یورتان در سقف، نقش ستون های مقاوم را ایفا نموده و مقاومت فیزیکی ساندویچ پانل را افزایش می دهد. استفاده از ساندویچ پانل سقفی فابیس در سقف سازه می تواند مزیت های فراوانی همچون: کاهش هزینه های پوشش سقف، حمل و نصب آسان، عایق صدا، دما و رطوبت، کاهش وزن نهایی، نفوذ ناپذیری در برابر حشرات، افزایش ایمنی هنگام وقوع حوادث، عدم ریزش آواری، آب ریز و برف ریز مناسب، عدم نیاز به ملات، تنوع در طرح و رنگ، مقاومت بالا، سازگاری با شرایط جوی مختلف و ... را در پی داشته باشد. ساندویچ پانل سقفی در پوشش سقف انواع سازه از قبیل: سوله، سالن تولید، سالن پرورش دام و طیور، سردخانه، انبار، سالن ورزشی، انواع کانکس، خانه های پیش ساخته و مراکز بهداشتی، درمانی، آموزشی و... مورد استفاده قرار می گیرد.

 ساندویچ پانل سقفی

۱- ورق رویه ساندویچ پانل سقفی سه گام
۲- فوم عایق یا هسته میانی پلی یورتان ساندویچ پانل سقفی سه گام فابیس
۳- ورق زیرین ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل پشم سنگ

عایق پشم سنگ از ترکیب بازالتیک با اکسیدهای دیر گداز تشکیل شده است چگالی یا دانسیته ساندویچ پانل پشم سنگ بین ۱۰۰ الی ۱۱۰ می باشد، اصلی ترین مزیت ساندویچ پانل پشم سنگ مقاومت در برابر حرارت و صوت است به همین علت می تواند به عنوان گزینه ای مناسب در مناطق با حرارت بالا و یا پر سر و صدا همچون مناطق با دما بالا، معادن، صنایع نظامی، کانکس های ویژه و... مورد استفاده قرار گیرد.

ساندویچ پانل کلین روم یا دورو صاف

این محصول مختص استفاده در محیط های ایزوله با استاندارد بهداشتی بالاتر از دیگر محیط های معمولی می باشد، ساندویچ پانل کلین روم به دلیل وجود سطح صاف و بدون شیار، از تجمع ذرات آلاینده و باکتری جلوگیری کرده و به راحتی نیز نظافت می شود. این ساندویچ پانل بهترین گزینه برای استفاده در فضاهایی همچون آزمایشگاه ها، سالن های تولید دارو، خطوط تولید و نگهداری صنایع غذایی، اتاق های ایزوله یا اتاق تمیز، بیمارستان ها و... می باشد.

ساندویچ پانل یک رو ورق چیست؟

به علت کاهش هزینه های احداث و پوشش سقف سازه، همچنین سبک سازی وزن نهایی سقف می توان از ساندویچ پانل یک رو ورق استفاده نمود، در بخش زیرین ساندویچ پانل های یک رو ورق بجای ورق فلزی از یک لایه کاغذ کرافت عایق شده با فویل آلومینیوم مسلح استفاده شده است، این محصول علی رغم قیمت و وزن کمتر، کاملا عایق و مقاوم بوده و به نسبت پوشش پشم شیشه و ورق از کیفیت بالاتری برخوردار است از مزیت های این محصول نسبت به پوشش پشم شیشه و ورق می توان به: مقاومت در برابر حریق، حفظ زیبایی نمای داخلی سازه و قابل شستشو و نظافت بودن اشاره نمود. همچنین ساندویچ پانل یک رو ورق گروه صنعتی سبحان بر خلاف پوشش پشم شیشه و ورق به دلیل ساختار یکپارچه و مقاومت کامل در برابر عواملی همچون نفوذ حشرات و لانه گزینی پرندگان، ریزش زرات آلاینده، پوسیدگی و... بهترین گزینه برای پوشش سقف انواع سازه به شمار می رود.

ساندویچ پانل دو رو نایلون چیست؟

در فرآیند تولید ساندویچ پانل های دو رو نایلون به جای استفاده از ورق های فلزی در پوشش زیرین و رویی، دو لایه نایلون مورد استفاده قرار می گیرد، این محصول از لحاظ مقاومت در برابر رطوبت و دما کاملا عایق بوده و از هدر رفت دمای محیط و اعمال هزینه های سنگین مربوط به تامین انرژی جلوگیری می نماید، ترکیب ساندویچ پانل دو رو نایلون و یک لایه بتن کاربردی ترین راهکار عایق سازی کف سردخانه بشمار می رود، با توجه به موارد فوق می توان ساندویچ پانل دو رو نایلون را بهترین گزینه برای کف سازی سردخانه ها همچنین عایق دیواره و سقف انواع سازه معرفی نمود.

مزیت های ساندویچ پانل

مقرون به صرفه
وزن سبک
حمل و نقل آسان
کاهش وزن نهایی سازه
مقاوم در برابر ضربه و فشار
مناسب نقاط زلزله خیز
تنوع در طرح و رنگ و ابعاد
مقاوم در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی
عایق صوت، برودت، حرارت و رطوبت
مناسب تمامی اقلیم های آب و هوایی
قابلیت جدا سازی و نصب در فضاهای جدید
صد در صد قابل بازیافت
دوست دار محیط زیست
بهینه سازی مصرف انرژی
کاهش نیروی انسانی جهت احداث بنا
افزایش سرعت اجرا پروژه
بدون نیاز به استفاده از آب در فرآیند نصب

 ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پلی یورتان فابیس

فوم پلی یورتان یا PUR با چگالی یا دانسیته ۴۰ به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل جوی مختلف، عدم جذب آب و رطوبت، وزن پایین و... رایج ترین عایق بکار رفته در ساختار هسته میانی ساندویچ پانل می باشد، این فوم از ترکیبی موادی همچون ایزوسیانات، پلی ال، کاتالیست، حجم دهنده ها و هوا تولید می شود. فوم های پلی یورتان از لحاظ کلاس حرارتی به سه دسته؛ نسوز b1 ، کند سوز b2 و آتشگیر b3 تقسیم بندی می شوند.

ساندویچ پانل پلی استایرن چیست؟

فوم پلی استایرن اکسترود شده (xps) یکی دیگر از عایق های تشکیل دهنده هسته میانی ساندویچ پانل می باشد این فوم از ترکیب کریستال های جامد پلی استایرن تشکیل شده و به عنوان دومین گزینه رایج در انتخاب ساندویچ پانل شناخته می شود. مزایای این فوم نسبت به پلی یورتان، «وزن سبک» و «قیمت پایینتر» می باشد اما از لحاظ مقاومت در برابر حریق همچنین مقاومت برشی از کیفیت پایین تری بر خوردار است.

ساندویچ پانل با چه ورق هایی تولید می شود؟

ساندویچ پانل با ورق گالوانیزه
ساندویچ پانل با ورق آلوزینک
ساندویچ پانل با ورق آلومینیوم
ساندویچ پانل با ورق استیل
ساندویچ پانل با ورق UPVC

 ساندویچ پانل ورق

روش تولید ساندویچ پانل

خط تولید ساندویچ پانل معمولا به دو صورت پیوسته (Continuous) و ناپیوسته (Discontinuous) طراحی می شود. متداول ترین روش تولید ساندویچ پانل در خطوط تولید پیوسته انجام می شود. در این روش، از مرحله ابتدایی رولگیری تا مرحله شیرینگ یا بسته بندی به صورت تمام خودکار و پیوسته انجام می شود. در خط تولید پیوسته، نیروی انسانی در هیچ یک از مراحل تولید دخالت مستقیم نداشته و صرفا به صورت یک اپراتور عمل می نماید. تولید ساندویچ پانل با خط ناپیوسته به بخش های مختلف غیر متصل تقسیم میشود همچنین در قسمت هایی از این روش، نیروی انسانی مستقیما وارد فرآیند تولید می گردد بنابراین تولید در روش ناپیوسته نسبت به روش پیوسته از بهره وری و سرعت کمتری برخوردار است.

 ساندویچ پانل